TOP termékek

Házhozszállítás

Házhozszállítás

+3613009392 | webshop@sateam.hu

 

Raktáron lévő termékek kiszállítása akár másnapra!

Sövénynövények

Fedezd fel válogatott sövénynövényeink kínálatát, amelyek ideálisak telekhatár takarására, zajcsökkentésre vagy kerted díszítésére. Árnyéktűrő, örökzöld és virágzó fajták egyaránt megtalálhatók – gyors növekedés, tartós hatás, természetes elegancia

A sövénynövények nemcsak praktikus, de esztétikus megoldást kínálnak kerted határolására, tagolására és védelmére. Legyen szó átlátás elleni védelemről, szélfogóról, zajszűrésről vagy épp dekoratív háttérről virágágyások mögött – kínálatunkban megtalálod a tökéletes növényeket minden igényre. Válogathatsz gyorsan növő fajták, formára nyírható örökzöldek, természetes hatású lombhullatók és illatos virágú különlegességek közül.

Akár sűrű takarást keresel kis helyre, akár magasra törő zöld falat szeretnél hosszú távra, nálunk megtalálod a legjobban bevált sövényfajtákat. Minden növényhez pontos leírást, ültetési javaslatot és gondozási tanácsokat is biztosítunk – hogy a sövényed valóban szép és tartós legyen.

Ismerd meg kínálatunkat, és építs természetes kerítést, amit a madarak is szeretnek!

 

Sövénynövények ültetése – Teljes útmutató lépésről lépésre

 

Képzeld el, hogy néhány hét múlva végigsétálsz a kert szélén, és egy szép, zárt, zöld fal kísér minden lépésednél. Egy sövény nem csupán dísz: élő határvonal, szélfogó, madármenedék, sőt sok esetben privát térteremtő elem. Ahhoz azonban, hogy valóban sűrű, egészséges, és hosszú életű legyen, már az ültetés pillanatában jól kell dönteni. Az alábbi útmutató minden részletre kitér – nem csak általánosságban, hanem típusonként is.

 

 

Mikor érdemes ültetni?

 

A legideálisabb időszak a tavasz, illetve az ősz, amikor a talaj még meleg, de a hőmérséklet már nem túl magas, így a növény gyökere nyugodtan indulhat fejlődésnek. Konténeres növények esetén a nyári ültetés is lehetséges, de csak rendszeres öntözés mellett. Szabadgyökeres változatokkal viszont kizárólag a nyugalmi időszakban (ősszel vagy kora tavasszal) érdemes dolgozni.

 

 

A hely kiválasztása és előkészítése

 

Mielőtt bármit ásnánk, nézzük meg, hová is kerül a sövény. Egy babérmeggy például félárnyékban érzi jól magát, míg egy leylandi ciprus jobban tűri a teljes napfényt. A talaj legyen jó vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag, de minden esetben segít, ha keverünk bele marhatrágyát vagy komposztot. Az ültetés előtt érdemes teljes hosszban kijelölni a sort, és feszített madzaggal végigjelölni a pontos vonalat, hogy a sor szabályos maradjon.

 

Ha egyenként ültetjük a növényeket, minden egyes tőnek körülbelül kétszer akkora szélességű és mélységű gödröt érdemes ásni, mint maga a konténer. Ha azonban nagyobb mennyiségű azonos fajtát ültetünk (pl. leylandikat), akkor praktikusabb lehet egy hosszú ültetőárok kialakítása, ami legalább 40 cm mély és 40-50 cm széles.

 

 

Mekkora növényt válasszunk? Milyen távolságra ültessük őket?

 

Ez típusfüggő, de van néhány általános szabály. A kisebb konténeres növények (pl. CS9-es méretű babérmeggy vagy korallberkenye) olcsóbbak, de idő kell, mire sövényt alkotnak. A gyorsabb eredményhez érdemes 2-3 literes vagy nagyobb konténeres példányokat választani.

 

A sűrűség és a növény habitusa határozza meg az ültetési távolságot. Egy gyors növekedésű leylandi ciprus esetén 70–100 cm közötti távolság az ideális. Babérmeggyből ennél sűrűbbre (50–80 cm) van szükség, különösen ha minél előbb zárt falat szeretnénk. Törpe korallberkenye vagy alacsony fagyal esetén akár 40–50 cm-re is ültethetjük egymástól a töveket.

 

 

Az ültetés menete – a siker alapjai

 

A gödröt kiásva először fellazítjuk az alját egy ásóval, hogy a gyökerek könnyebben utat találjanak lefelé. Ha a talaj kötött, mindenképp keverjünk bele perlitet vagy homokot is. A kiemelt földhöz érdemes komposztot, marhatrágyát és egy kevés lassú lebomlású szerves trágyát keverni. Ezután helyezzük bele a növényt úgy, hogy a gyökérnyak épp a talajszintre kerüljön, ne mélyebbre és ne is kiemelkedve.

 

Az ültetés után a földet körkörösen tömörítsük, majd alaposan öntözzük be a növényt – ne csak kicsit locsoljuk meg, hanem addig, amíg a víz meg nem áll a tövénél. Ez segíti, hogy a talaj és a gyökér jól érintkezzen, és kiszoruljon a levegő a gyökerek körül.

 

 

Speciális igények növénytípusonként

 

A babérmeggy (Prunus laurocerasus) kedveli a félárnyékot, jó vízgazdálkodású, enyhén meszes vagy semleges kémhatású talajt igényel. A ‘Novita’ változat különösen télálló, de ha szélsőséges fekvésbe kerül, érdemes a tövét mulccsal takarni. Sűrű lombja miatt gyorsan takar, de metszés nélkül lazább marad, ezért már az első év végén célszerű visszavágni.

 

A leylandi ciprus (Cupressocyparis leylandii) szinte minden talajt elvisel, de érzékeny a pangó vízre. Napfényes helyre ültetve növekszik a leggyorsabban, évente akár 50–80 cm-t is. Mivel hatalmasra nő, fontos a folyamatos formázó metszés. A különböző változatok (‘Gold Rider’, ‘Castlewellan Gold’, ‘Blue Jeans’) különböző levélszínekkel teszik még látványosabbá a sövényt.

 

A tiszafa (Taxus baccata) lassabban nő, de örökzöld, nagyon jól metszhető, és hosszú életű. Árnyékot is tűr, így olyan helyre is jó választás, ahová más sövénynövény nem alkalmas. Mivel lassabban fejlődik, érdemes nagyobb, fejlettebb példányokat választani a gyorsabb záródás érdekében.

 

A korallberkenye (Photinia x fraseri) különösen látványos tavasszal, amikor az új hajtások élénkpiros színűek. Teljes napfényben fejlődik a legszebben, és fontos, hogy ne metsszük nyár elején, mert akkor elveszítjük ezt a piros hajtásdíszt. A rendszeres tavaszi metszés viszont segíti a bokrosodást.

 

A fagyal (Ligustrum ovalifolium) strapabíró, gyors növekedésű, szinte mindenhol megél. Ideális alacsonyabb vagy félmagas sövényekhez, és jól tolerálja a rendszeres nyírást.

 

 

Mulcsozás és vízgazdálkodás – a gyökerek kényelme

 

A frissen ültetett növények köré érdemes 5–7 cm vastag mulcsréteget tenni – ez lehet fenyőkéreg, faapríték vagy lombkomposzt. A cél a gyökérzóna hűtése, a párolgás csökkentése és a gyomok visszaszorítása. Az első évben rendszeres öntözés kell – hetente 2-3 alkalommal bőségesen, különösen ha nincs csapadék. A második évtől a legtöbb sövénynövény már önállóbb, de aszályos időszakban továbbra is hálás a locsolásért.

 

 

Záró gondolat: a sövény nem csak növény, hanem struktúra

 

Egy jól telepített sövény évekre meghatározza a kert karakterét. Időt, energiát és egy kis türelmet igényel, de a befektetés többszörösen megtérül. És ne feledd: nem baj, ha az első évben még nem tökéletes a takarás – a növényeknek idő kell, de ha jól indítod őket, sűrű, egészséges falat kapsz cserébe. A természet meghálálja a figyelmet. És minden új hajtás egy apró visszajelzés: jó úton jársz.

 

FOGYASZTÓ BARÁT
9889 szavazat

enkertem.hu
© Fogyasztó Barát