Hogyan biztosíthatjuk növényeinknek a legjobb kezdetet? Ha magról neveljük fel őket, azaz saját magunk palántázunk. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a növényeink erősebb gyökérrendszert és szilárd szárat fejlesszenek, mielőtt a szabadba kerülnek. Hogyan vágjunk bele a palántázásba? Mutatjuk!
- Tervezés és előkészítés
Első lépésben válasszuk ki a megfelelő növényfajtákat, hiszen nem mindegyik alkalmas a palántanevelésre (Bizonyos fajták jobban fejlődnek, ha közvetlenül a szabadföldbe vetjük őket). Ezután tájékozódjunk arról, hogy mikor vethetők el, és mikor lehet elkezdeni a palántázást. Majd szerezzük be a szükséges eszközöket, először a magokat vásároljuk meg, de az ültetőedényekről (pl. kis cserepek, tálcák), palántaföldről és ha szükséges, akkor a tápoldatról se feledkezzünk meg! Végül pedig keressük meg a megfelelő helyet nekik, fontos, hogy a palánták számára világos, meleg helyet biztosítsunk, ahol valóban elegendő természetes fény éri őket.
- A magok elvetése
Töltsük meg a palántázóedényeinket palántafölddel, majd vessük bele a magokat – ezt mérettől függően megfelelő mélységben tegyük – ezután pedig locsoljuk meg a földet, de vigyázzunk, hogy a magok ne mozduljanak meg. Végül takarjuk le az edényeket a nedvességmegőrzés érdekében.
- A palánták gondozása
A legfontosabb teendőnk, hogy biztosítsuk a megfelelő hőmérsékletet, ez a legtöbb esetben 20-25°C közötti. Naponta néhány órányi természetesen napfényre is szükségük van, ha nem találunk ehhez megfelelő helyet, akkor használhatunk mesterséges fényforrást is ehhez. A növények földjét mindig tartsuk nedvesen, de arra figyeljünk, hogy ne áztassuk el, egy kisebb permetező használata erre tökéletes megoldás. A rothadás és a betegségek elkerülése ellen szellőztetésre is szüksége van palántáinknak, ehhez rendszeresen vegyük le a palántázó tetejét vagy ékeljük ki, hogy a levegő átjárhassa.
Tipp: Ha szükségesnek látjuk, akkor a palánták növekedését tápoldattal is megtámogathatjuk!
- A palánták kiültetése
Ha a fenti lépéseket betartottuk, akkor az erős kis palántáink megérettek arra, hogy kiültessük őket a szabadföldbe, ezt a fagyok elmúlta után tehetjük meg, amikor már a talaj hőmérséklete is megfelelővé válik. A kiültetés előtt néhány napig szoktathatjuk a palántákat a kültéri körülményekhez – egyszerűen helyezzük a teraszra vagy erkélyre őket. Végül a megfelelően előkészített földbe már bátran kihelyezhetjük növényeinket, vigyázzunk, mert ilyenkor még sérülékenyek, óvatos mozdulatokal dolgozzunk!
A palántanevelés időt és figyelmet igényel, de a végeredmény minden fáradtságot megér, hiszen a saját nevelésű palántákból származó termények frissek, ízletesek, és sokkal nagyobb örömet okoznak majd!