TOP termékek

Házhozszállítás

Házhozszállítás

+3613009392 | webshop@sateam.hu

 

Raktáron lévő termékek kiszállítása akár másnapra!

Blog

Kerti szerszámok karbantartása és felkészítése a tavaszra – teljes útmutató

2025.01.24 11:20
Kerti szerszámok karbantartása és felkészítése a tavaszra – teljes útmutató

A kertészeti idény közeledtével érdemes megfelelően előkészíteni kinti eszközeinket a hosszú téli szünet után, hiszen egy jól karbantartott szerszám nemcsak hatékonyabb, de hosszabb ideig is szolgál majd minket. Hogyan tegyük ezt meg? Mutatjuk lépésről lépésre!

 

 

 

  1. Alapos tisztítás
    A legideálisabb, ha a szerszámokat már tiszta állapotban tettük el ősszel, de ha ez nem történt meg, akkor mindenképp távolítsuk el a szennyeződéseket, ehhez használjunk erős sörtét vagy acélgyapotot – így a föld, a rozsda és az egyéb szennyeződések is hatékonyan leszedhetők. Ezt követően langyos szappanos vízzel mossuk át a szerszámainkat, majd alaposan öblítsük le, végül szárítsuk ki teljesen azokat.
  2. . Élezés
    Tény, hogy az éles szerszámok sokkal hatékonyabbak és biztonságosabbak, emiatt az élezés nem maradhat például az ásók, kapák, metszőollók és egyéb pengés szerszámok esetében, ehhez használhatunk fenőkövet vagy élezőt.
    Tipp: Az élezés során ügyeljünk arra, hogy az élek egyenletesek legyenek!
  3. Kenés
    A mozgó alkatrészek esetében ez kiemelt fontosságú, olajozzuk be az ollókat, fogantyúkat és csavarokat, hogy könnyebben mozogjanak, és ne feledjük, hogy egy vékony olajréteg megvédi a fém alkatrészeket a rozsdásodástól is.
    Tipp: Használjunk kerti szerszámokhoz kifejlesztett kenőanyagot!
  4. Fanyelek ápolása
    A fából készült nyelek különös odafigyelést igényelnek, viszont ha minden évben elvégezzük ezeket a karbantartó feladatokat, akkor hosszú évekig használhatjuk őket. Első lépésben csiszoljuk le a repedezett vagy sérült részeket, majd áztassuk be vagy kenjük át lenolajjal, esetleg más faápoló szerrel – ez megvédi a fát a kiszáradástól és a kártékony rovaroktól is.
  5. Ellenőrzés
    A műveletek közben érdemes alaposan szemügyre vennünk szerszámainkat, például mindig nézzük meg, hogy nincsenek-e repedések, törések vagy egyéb sérülések rajtuk, illetve hogy a csavarok megfelelően megvannak-e húzva és a fogantyúk, nyelek szilárdan vannak-e rögzítve.
    Tipp: A motoros eszközöket (pl. fűnyíró, sövényvágó stb.) szakemberrel ellenőriztessük! Esetleg ha van hozzá affinitásunk, akkor magunk is megtehetjük ezt, de mindenképp kövessük az adott gép használati utasítását.
  6. Tárolás
    A rendszeres karbantartás mit sem ér, ha nem megfelelően tároljuk eszközeinket, de mire érdemes ilyenkor figyelni? Elsőként arra, hogy száraz és hűvös helyet biztosítsunk szerszámainknak. Emellett a hosszabb nyelű eszközöket függőlegesen érdemes elhelyeznünk, és ha van rá módunk, akkor takarjuk le őket, amikor nincsenek használatban.

    A megfelelően karbantartott kerti szerszámok tehát nemcsak hatékonyabbá teszik a munkát, de általuk biztonságosabbá is válik a kertészkedés, ezért ne hagyjuk ki a fenti lépések egyikét sem!