Metszeni télen? Első olvasatra meglepő lehet, de egyes növényeknél bizony ez az ideális, hiszen nedvkeringésük lelassulásával nyugalmi időszakban vannak a lombhullatástól a tavaszi rügyfakadásig. De pontosan mely fák és cserjék metszhetők a hideg hónapok alatt? Ennek járunk most utána!
Miért és mikor érdemes a téli metszésnek nekilátnunk?
A metszés célja december és február között is ugyanaz, mint az év többi hónapjában: növényeink egészségének megőrzése és a bőséges termés elősegítése. Mikor lássunk neki a munkálatoknak? Amikor a hőmérséklet nem csökken mínusz öt fok alá, igyekezzünk enyhe, fagymentes napokat kiszemelni, ebben sokat segíthet, ha naprakészek vagyunk az időjárás-előrejelzésben!
Mely fák és cserjék érintettek?
Elsősorban a gyümölcsfák, mint például az alma- és a körtefák, téli metszése kifejezetten serkentőleg hat a terméshozamra! De a csonthéjasokat kerüljük el (pl. cseresznye, meggy, szilva, barack), mert a fagyos időjárás növeli a betegségek kockázatát ezeknél a fajtáknál, így nagyobb kárt okozhatunk, mint amennyi hasznunk származna a metszésükből. Viszont a juhar, a tölgy és a nyír bátran alakítható télen is, sőt, ilyenkor még könnyebben átlátjuk a lombtalan fák szerkezetét, így bátrabban tudunk formázni és az elhalt, beteg ágakat eltávolítani. Ha már odakint vagyunk, akkor az örökzöldek kisebb formakorrekcióját is elvégezhetjük!
Bőséges virágzás a téli metszésnek köszönhetően? Bizony, néhány nyáron virágzó cserjénk – például a hortenzia és a nyári orgona – rendkívül hálás lesz nekünk, ha kicsit megritkítjuk februárban. Emellett, ha tartunk somot vagy van ribizlibokrunk, akkor azokat is kitisztíthatjuk, sőt az örökzöld cserjék is metszhetők ilyenkor, például a bukszus és a tiszafa, de esetükben általában csak kisebb formázási munkálatokra lesz szükség.
Milyen hibákat ne kövessünk el?
Ne metsszük meg a tavasszal virágzó cserjéket!
Ennek egyszerű oka van: március közeledtével ezek a növények már fejlődésnek indulnak, a metszéssel pedig eltávolíthatjuk akár a virágbimbókat is.
Tilos a fiatal növények metszése!
Várjuk meg míg megerősödnek és könnyebben regenerálódnak majd a metszés okozta sebekből.
A kevesebb néha több!
Ezt tartja a mondás, amit a téli metszésnél is figyelembe kell vennünk, gondoljunk arra, hogyha túl sok ágat távolítunk el a növényről, akkor nagyon meggyengíthetjük, így éppen az ellenkező hatást érjük el munkánkkal.
Tipp: Ha bizonytalanok vagyunk, akkor bátran kérjük szakember segítségét!