Bár azt hihetnénk, hogy télen semmilyen veszély nem leselkedik növényeinkre – a szélsőséges időjáráson túl – de ilyenkor sem dőlhetünk hátra, hiszen a kártevők jelen vannak! Bár a legtöbbjük csak áttelel a növényeken vagy a talajban, és tavasszal, a vegetációs időszak kezdetén válik újra aktívvá, de érdemes minél hamarabb cselekedni, ha felismerjük a lehetséges veszélyt!
Milyen jelekre figyeljünk?
A növényeket alaposan átvizsgálva láthatunk rágásnyomokat (rágcsálók jelenléte), levél- és pajzstetveket vagy akár atkákat is – ezek a legtöbb esetben szabad szemmel is jól észrevehetők! Emellett árulkodó nyom lehet még, ha a levelek foltosodnak, elszíneződnek vagy deformálódnak.
Hogyan védekezzünk a kártevők ellen?
Több módszer közül is választhatunk, de első lépésben mindig távolítsuk el a már fertőzött ágakat, növényi részeket, amik már biztosan nem menthetők. Ne aggódjunk, növényeink szépen regenerálódnak majd, ha biztosítjuk a fejlődéshez szükséges talajminőséget, tápanyagokat. Ha módunk van rá, akkor – a mechanikai védekezést folytatva – a kártevőket is eltávolíthatjuk mindenféle vegyszer és lemosás nélkül, de itt számolnunk kell az újraszaporodás magas kockázatával.
Alkalmazhatunk ún. biológiai védekezést is, ilyenkor a kártevők természetes ellenségeit, például a ragadozó rovarokat vagy a parazitagombákat használhatjuk a kártevők számának csökkentésére.
Végső megoldásként pedig bevethetjük a kémiai védekezést, azaz a speciális növényvédőszereket, fontos azonban, hogy ezeket csak indokolt esetben és a gyártó utasításainak megfelelően használjuk, illetve ha tehetjük, akkor válasszunk bio verziót!
Fontos: Ez a módszer igényli a legnagyobb körültekintést, hiszen a nem megfelelően hígított vagy például szeles időben permetezett vegyszerek más növényekben és kertünk élővilágában is kárt okozhatnak.
Előzzük meg!
Ejstünk szót a leghatékonyabb védekezési módszerről is: a megelőzésről. Ennek a legfontosabb lépése, hogy rendszeresen ellenőrizzük a növényeket, szemrevételezzük közelebbről a leveleket (alul is!), ágakat, és időben távolítsuk el a fertőzött részeket. Ha bármi gyanúsat látunk, de nem tudjuk, hogy mivel állunk szemben, akkor bátran kérjünk szakértő segítséget!
Tipp: Szárnyas barátaink rengeteget segíthetnek nekünk a kártevőirtásban, helyezzünk ki madáretetőket, ezzel támogatva a téli túlélésüket, így az év melegebb időszakaiban majd hatékonyan gondoskodnak a kártevők számának csökkentéséről kertünkben.
Télen sem maradhatunk tehát tétlenek, ha növényeink védelméről van szó, a kulcsszó a rendszeres, alapos ellenőrzés, így hamar észrevehetjük, ha növényeinken áttelelő vagy aktív kártevők vannak jelen!