Ugyan az időjárás még elkényeztet bennünket egy kicsit, itt az ősz, vele együtt pedig az őszi füvesítés ideje is. Bizony, jól olvastad, és mi sem írtuk félre: füvesíteni ősszel sokkal jobb, mint tavasszal annak ellenére, hogy a többség a telet követően hódol a gyepesítés oltárán. Hogy miért? Mai cikkünkben pont ennek járunk utána, valamint összegyűjtjük azt is, hogy mire van szükséged a sikeres füvesítéshez. Nem árulunk el nagy titkot: a szükséges eszközöket az Énkertem.hu webáruházban mind beszerezheted!
Az őszi fűmagvetés előnyei
Bár a többség úgy gondolja, hogy füvet vetni tavasszal a legideálisabb, szeretnénk most elmondani, hogy az őszi füvesítésnek sok-sok előnye van. Kezdjük egyből az időjárással. Az utóbbi években tapasztalhattuk, hogy olykor akár szélsőséges irányba is változik időjárásunk. A négy évszak mintha kezeden eltűnni, és az sem ritka, hogy egy napon belül 15-20 fokot ingadozik a hőmérséklet. Talán az ősz az egyetlen olyan időszak, amely még nem borult fel teljesen, ezért azt mondhatjuk, hogy hőmérsékleti szempontból tökéletes a füvesítéshez. Hiszen nincs már forróság, a talaj hőmérséklete viszont sokkal ideálisabb, mint tavasszal, amikor ugyan napközben már melegebb van, a talaj még lehet fagyos.
Az őszi fűmagvetést követően sokkal könnyebben tudsz a gyomok ellen is védekezni, ugyanis azok többsége télen elfagy. Ugyancsak nagy előnye az őszi füvesítésnek, hogy a nyáron tapasztalható gombásodást is megúszod. Végül pedig ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az eredményes füvesítés alapja a megfelelően előkészített talaj mellett a rendszeres öntözés. Egy olyan viszonylag csapadékos évszakban, mint az ősz, ez is könnyebben megoldható.
Mire figyelj, ha ősszel füvesítesz?
Bármikor is füvesítesz, a siker alapvetően két dolgon múlik: megfelelő fűmag, és gondos előkészítés. Kezdjük az előbbivel. Nagyon fontos, hogy olyan fűmagkeveréket válassz, amely ideális az elképzeléseidhez, valamint a kerted adottságaihoz. Mindenképp olyan fűmagot vess, amely ellenáll a betegségeknek, jól tűri akár a szárazságot is, és amennyiben gyereked vagy kutyád van, elég strapabíró. Az Énkertem.hu webáruházban könnyedén találsz olyan fűmagot, amely minden kritériumnak megfelel.
A másik kulcstényező a talaj előkészítése. Ezt mindenképp a gyomirtással kezdd, majd távolítsd el a területről a faágakat, faleveleket, nagyobb köveket is. Ezután lazítsd fel a talaj felső 4-5 centiméterét, hogy könnyebben tudd majd elszórni a magokat. Nagyon fontos, hogy mielőtt ezt megteszed egy gereblyével simítsd el a felületet, hogy egységes legyen. Ezután jöhet a vetés, amelynél ugyancsak ügyelj arra, hogy egyenletes legyen. Takard le a magokat kb. fél centi vastagon talajjal, végül pedig nincs más dolgod, mint öntözni.
Így gondozd a gyepet ősszel
Ha azonban már büszke gyeptulajdonos vagy, sokkal érdekesebb lehet számodra az, hogy ősszel miként gondoskodj a pázsitról. Négy dolgot kell szem előtt tartanod: öntözés, gyepszellőztetés, az avar eltakarítása és a fűnyírás.
Ahogy haladunk a hideg idő felé, egyre kevesebb öntözést igényel minden növény, így a fű is, azonban arra ügyelj, hogy nehogy idejekorán abbahagyd. A téli regenerációs időszakhoz elengedhetetlen a megfelelő kondíció, azt pedig csak úgy tudod elérni, ha ősszel is heti 1-2 alkalommal megöntözöd a füvet. Ugyanez vonatkozik a fűnyírásra. Amíg nő a fű, igenis vágni kell.
Nagyon fontos, hogy a lehulló leveleket rendszeresen összeszedd, mert a fűnek nem tesz jót. Nem jut miatta elég fényhez, ellenben a vizet feltartja, ezért soha ne hagyd az avart a gyepen. Végül pedig amit még el kell végezned ősszel, az a gyepszellőztetés. Nyáron minden bizonnyal nagyobb igénybevételnek volt kitéve a fű, ami miatt összetömörödött. Ez szintén nem egészséges számára, ezért gyepszellőztetéssel ezt meg kell szüntetned.