Kertünk megfelelő talajminősége az alapja annak, hogy egészséges, szépen fejlődő növényeink lehessenek, azonban a talaj minőségét több tényező is befolyásolja, ilyen például az éghajlat, a domborzat, a csapadék mennyisége és a talaj szerkezete, termőképessége, típusa. Az első két tényezőt nem tudjuk befolyásolni, ám a csapadékhiányt pótolhatjuk rendszeres öntözéssel, míg a talaj minőségét javíthatjuk a megfelelően kiválasztott talajjavító termékek rendszeres használatával!
Mikor és miért alkalmazzunk talajjavítókat?
Első lépésben a talajjavítás szükségességének megállapításához talajvizsgálatot kell végeznünk, ez megmutatja a talaj pH-értékét és tápanyagtartalmát is (3 és 7 között a talaj savas, 7 és 10 között pedig lúgos). Ha nem megfelelőek az eredmények, akkor bizony talajjavításra lesz szükségünk, ami a föld fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságait is pozitívan befolyásolja.
A talajjavítók alkalmazása kimondottan javasolt, hiszen ezután javul a föld termőképessége, a növények általános állapota, egészsége, könnyebbé válnak a kerti munkák és nagyobb hozam várható a zöldségeknél, gyümölcsöknél!
Milyen talajjavítókat használjunk?
Elsőként beszéljünk a szerves talajjavítókról, ezek egyszerre javítják a talaj szerkezetét, víztartó képességét és tápanyagtartalmát, ha a kerti zöldhulladékot komposztáljuk, akkor azt bátran alkalmazhatjuk, de a trágya és a zöldtrágya is jó megoldás, de akár műtrágyát is használhatunk.
Ha savanyú talajjal van dolgunk, akkor használjunk meszet, ha pedig éppen a savanyú talaj elérése a célunk (ezt kimondottan kedvelik például a Rhododendronok, Magnóliák, Hortenziák, babérmeggyek, illetve a tuja- és leilandifélék), akkor alkalmazzunk keserűsót vagy magnéziumszulfátot. Vashiány kezelésére pedig a vasgálic lesz a jó megoldás.
Jó tudni, hogy a gondosan megválasztott talajjavító aktiválja a talajéletet kertünkben, ezzel segítve a folyamatos regenerálódást is. Rengeteg pozitív hatást tapasztalhatunk, például magasabb lesz a humuszérték, jobb lesz a gyökeresedés, a növényeink életképesebbé válnak és ellenállóbbak lesznek a betegségekkel szemben – összességében a talajjavítóknak köszönhetően javul a talaj szerkezete és a termőképessége is!
Tipp: Minden esetben kövessük a talajjavító szeren szereplő gyártói utasítást és higítási arányokat!
Minden szép kert alappillére az egészséges talaj – ez nemcsak a növények növekedésének színtere, hanem egy élettel teli közeg, tele baktériumokkal és mikroorganizmusokkal. A talajjavítás segítségével pedig megőrizhetjük a föld termékenységét, így kertünk gyönyörűen virágzóvá, élettelivé válik majd!