A pázsit nem különbözik más növényektől, a növekedéséhez, az ellenálló képességéhez és megfelelő esztétikai megjelenéséhez három alapvető elem szükséges:
Nitrogén,foszfor és kálium (+mikroelemek)
Ezen elemeket tartalmazza maga a gyeptrágya is. A műtrágya csomagolásán arányszámokat látunk, például 27:5:5. Ezt nevezik "gyeptrágya analízisnek", ami a fent említett összetevők arányát mutatja. A példában 27% nitrogént, 5% foszfort és 5% káliumot tartalmaz a gyeptrágya. Számos kiszerelés és összetevő alapján választhatunk.
Fontos, hogy a trágyázás során a kiegyenlített tápanyagtartalomra törekszünk. A burkolt, részben burkolt trágyák használatával érhető el az az ideális állapot, amikor kiegyenlítetten jut gyepünk a szükséges tápanyagokhoz. Az azonnal oldódó, kimosódó hatóanyagok gyorsan, de rövid időre biztosítják a kívánt hatást és „rossz” kezekbe kerülve, túladagolva a fű pusztulásához is vezethet!
Pázsitunk állapotának és aktuális igényeinek pontos ismeret nélkül nem biztos, hogy a megfelelő műtrágyát vásároljuk meg!
Minden tavasszal nitrogénben dús gyeptrágyát alkalmazzunk! Ha a pázsitlazítást igényel, a műtrágyát mindig a fűnyírás és gyepszellőztetés után, ne pedig előtte alkalmazzuk! A gyeptrágyázás után fontos az alapos öntözés!
A nyári kánikula következtében emelt kálium tartalmú műtrágyára lehet szükség.
Ősszel extra mennyiségű káliumot tartalmazó gyeptrágya kiszórására van szükség. Ezzel nagyban segíthetünk pázsitunknak átvészelni a telet, mivel az emelt kálium szint gyepünk immunrendszerét erősíti.
Az évszakonként változó tápanyagszükséglet miatt az évente 3-szori gyeptrágyázás ajánlott. Legmegfelelőbb hónapok a március, a június és a szeptember. A nitrogéntartalmú gyeptrágya adagolására rendszeresen szükség van!