Az ősz legszebb napjait tapasztalhatjuk meg most, hiszen sokszor süt még a nap és a levelek gyönyörű színekben pompáznak, de emellett rengeteg munka is vár ránk a kertben – főleg a lehulló leveleknek köszönhetően. Hogyan hasznosítsuk az avart? Mit kerüljünk el? Ezekre adunk most választ!
Miért ne égessük el?
Az avarégetésnek több hátránya is van, elsősorban az, hogy az égetés során káros anyagok kerülnek a levegőbe, amelyek károsítják az egészségünket és a környezetet is. Emellett a tűz megöli a talajban élő hasznos mikroorganizmusokat, és tönkreteszi a talaj szerkezetét, így ahol tüzet rakunk, számítanunk kell arra, hogy a talaj nagyon sok idő múlva tud csak regenerálódni. Ráadásul száraz időben a koordinált avarégetés is elszabadulhat és nagyobb területekre terjedhet át a tűz!
Mi a jobb megoldás? – 3 tipp
1. Komposztáljunk!
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a komposztálásnak mennyi előnye van kertünk számára, a lehullott levelek pedig kiváló alapanyagnak bizonyulnak a komposzthoz. Az avar gazdag szerves anyagokban, ami a komposztálással értékes tápanyaggá alakul át, így a komposztot később felhasználhatjuk a talajjavításra.
- Használjuk mulcsnak!
A leveleket a növények köré halmozva, a gyökérrészt fedve is elhelyezhetjük, megvédve azokat a téli hidegtől és a fagytól, mivel ezzel egy jól szigetelő réteget képzünk. A levelek ilyenkor mulcsként is funkcionálnak, megtartják a talaj nedvességét, és gátolják a gyomnövények növekedését, tavasszal pedig értékes tápanyagokkal látják el a talajt fokozatos lebomlásukkal.
- Alakítsunk ki ágyásokat!
Meglepően hangzik, hogy ősszel alakítsunk ki ágyásokat, pedig itt a remek alkalom, hogy kijelöljük a tavaszi veteményes vagy virágoskert helyét, a leveleket rétegezve, komposztálódó ágyásokat hozhatunk létre – ezek az ágyások tavaszra értékes, tápanyaggal teli ültetőhellyé válnak.
Hogyan készítsünk komposztot levelekből? – 4 lépésben
- lépés: Rétegezzük!
A levelek közé keverjünk más szerves anyagokat, például a lenyírt füvet, a konyhai hulladékot (zöldség- és gyümölcshéjakat) vagy aprított ágakat.
- lépés: Nedvesítsük!
A komposztnak mindig enyhén nedvesnek kell lennie, ha túl száraz, öntözzük meg, hogy elindulhassanak a bomlási folyamatok.
- lépés: Forgassuk!
Rendszeresen forgassuk át a komposztot, hogy biztosítsuk a levegőellátást és felgyorsítsuk a bomlási folyamatot.
Az őszi levélhullás nemcsak egy szép látvány, hanem értékes erőforrás is kertünk számára – a komposztálás és a kerttakarás pedig környezetbarát és gazdaságos megoldások a levélhulladékunk kezelésére!