TOP termékek

Házhozszállítás

Házhozszállítás

+3613009392 | webshop@sateam.hu

 

Raktáron lévő termékek kiszállítása akár másnapra!

Blog

Újévi fogadalmak a kertészkedésben

2025.01.03 11:20
Újévi fogadalmak a kertészkedésben

Az új év kezdete remek alkalom arra, hogy kertészkedési céljainkat is meghatározzuk, hiszen a jól megtervezett kerti munkák, a gondosan válogatott növények nemcsak gyönyörködtetnek, de egészséges zöldségeket, gyümölcsöket és gyógynövényeket is biztosítanak számunkra! Hogyan álljunk neki a 2025-ös kertészeti szezon tervezésének? Ehhez adunk most tippeket!

 

 

 

    1. Értékelés
    Tervezni nem lehet az előző évi tapasztalatok kiértékelése nélkül, így első lépésben vegyük számba, hogy mi sikerült jól az előző évben, és mi nem (pl. Milyen növények fejlődtek jól, melyekkel voltak problémák? stb.). Ezután mérlegelhetjük a kert jelenlegi állapotát, például a növényállományt vagy éppen a talaj tápanyagszintjét, -igényét. Végük átbeszélhetjük a családdal, hogy 2025-ben milyen zöldségeket, gyümölcsöket és virágokat látnának szívesen a kertben.
    2. Célkitűzés és tervezés
    Fontos, hogy konkrét célokat határozzunk meg, azokat könnyebb lesz betartani, így ahelyett, hogy általánosságban fogalmazunk (pl. „több zöldséget szeretnénk”) inkább számszerűsítsünk (pl. „3 paradicsombokrot kell ültetni pluszban”). A célok mellé határozzunk meg egy időkeretet, például: „áprilisig elkészíteni a vetőágyást”, „júniusra beültetni a palántákat”.
    Tipp: Elérhető, reális céljaink legyenek, kezdjük kicsiben, és fokozatosan bővítsük a kertet!
    3. Tervezés
    Rajzoljunk egy vázlatot a kertünkről, és jelöljük be a különböző növényeknek szánt területeket, ha új növényeket is telepítenénk, akkor mindenképp olyan fajokat válasszunk, amik jól érzik majd magukat az adott helyen. Érdemes megfontolnunk a vetésforgót is, ezzel megelőzhetjük a kerti talaj kimerülését és a betegségek terjedését is. Végül pedig győzödjünk meg arról, hogy megvannak-e a szükséges szerszámaink, eszközeink az új kertészeti idényre, ha nincsenek, akkor minél hamarabb szerezzük be ezeket, hiszen később már nem lesz idő ilyesmivel foglalkozni.

    4. Szervezés
    Ennek alapvető eleme lehet egy naptár, amiben nyomon követhetjük a vetések és ültetések időpontját, illetve bejelölhetjük magunknak, hogy mikor kell öntözni, kapálni és trágyázni a növényeket.
    Tipp: Tájékozódjunk előre a lehetséges kártevőkről és betegségekről, és készüljünk fel a védekezésre is!

    5. Motiváció
    Fontos, hogy ne veszítsük el motivációnkat a fárasztó kertészeti idény alatt, így a tervezés időszakában beszerezhetünk egy kertnaplót, amibe könnyen fel tudjuk jegyezni tapasztalatainkat. Emellett már télen csatlakozhatunk kertészkedési közösségekhez – akár online módon –,  ahol majd tapasztalatokat cserélhetünk másokkal. 

    A legfontosabb pedig, hogy a kertészkedés szórakoztató és kikapcsoló elfoglaltság maradjon, ezt tartsuk mindig szem előtt!

    FOGYASZTÓ BARÁT
    9855 szavazat

    enkertem.hu
    © Fogyasztó Barát