TOP termékek

Házhozszállítás

Házhozszállítás

+3613009392 | webshop@sateam.hu

 

Raktáron lévő termékek kiszállítása akár másnapra!

Blog

Komposztálás tél vége felé – újraindítás lépésről lépésre

2025.01.17 11:20
Komposztálás tél vége felé – újraindítás lépésről lépésre

A téli szünet után a komposztálás újraindítása izgalmas feladat, hiszen ezzel közelebb kerülünk a saját, természetes trágyánkhoz, ami értékes tápanyagokkal láthatja el növényeinket – támogatva ezzel kertünk természetes körforgását. De hogyan kelthetjük újra életre komposztálónkban zajló folyamatokat? Mutatjuk!

 

 

 

1. Állapotfelmérés
Elsőként ellenőrizzük a komposzt állapotát, vizsgáljuk meg, hogy nedves-e vagy száraz, ha túl száraz, akkor adjunk hozzá nedves anyagokat (pl. konyhai hulladékot, elhalt növényeket), de egy kicsit be is locsolhatjuk vízzel. Majd lazítsuk meg a komposztot, ehhez szükségünk lesz egy ásóvillára, hogy több oxigénhez jussanak a mikroorganizmusok.

2. Friss anyagok hozzáadása
Kiegyensúlyozott arány
Fontos, hogy a zöld (nedves) és barna (száraz) anyagok aránya megfelelő legyen, a zöld anyagok (pl. zöldhulladék, gyümölcs- és zöldséghéj) nitrogént, a barna anyagok (pl. száraz levelek, aprított ágak) pedig széntartalmat biztosítanak a komposztáláshoz. Ha az arány eltolódik, akkor a komposzt túlzott rothadásnak indulhat vagy kiszáradhat, és megállnak a bomlási folyamatok – az újraindítás során is tartsuk a megfelelő arányokat!
Instant tippek
Vágjuk minél kisebb darabokra a bekerülő anyagokat, így gyorsíthatjuk a bomlást, illetve rétegezve helyezzük bele a zöld és a barna anyagokat, néha pedig forgássuk át a keveréket, és ha száraznak ítéljük, akkor locsoljuk be.

3. Hőmérséklet
Tél végén és tavasszal is fontos feladatunk, hogy figyeljük a komposztálóban lévő hőt, ha van lehetőségünk rá, akkor helyezzük napos helyre tárolónkat, ha pedig hideg éjszaka következik, akkor bátran takarjuk le a komposztálót, hogy megőrizzük a megfelelő hőmérsékletet.
Tipp: A komposztálás egy természetes folyamat, amely időt igényel, ne várjunk azonnali eredményeket, a természet a maga ritmusában úgyis teszi a dolgát. 

Extra tippek
1. Jól válogassuk meg, hogy mit komposztálunk!
Kerüljük például a húst, a tejet, a zsíros ételeket és a beteg növényi részeket, ezeket ne helyezzük a komposztálóba, hiszen vonzzák a kártevőket és lassítják a bomlást.
2. Adjunk hozzá aprított kartonokat, újságpapírt vagy fűrészport!
Ezek a barna anyagok segítenek a nedvesség megfelelő szabályozásában.
Ha a komposzt például büdös, akkor valószínűleg túl sok nedves anyagot adtunk hozzá, ilyenkor is jól jöhetnek ezek a barna anyagok, amiket aprítva a komposztba keverve orvosolhatjuk a problémát.
3. Már ősszel készítsük elő a komposztanyagokat!
Az ősszel lehullott levelek és az aprított ágak kiváló alapanyagok a komposzthoz.

Ne feledjük, hogy a megfelelően kezelt komposzt értékes tápanyagforrás lesz a kertünkben, így mindenképp megéri a munka és az odafigyelés!